GPS to skrót od Global Positioning System, czyli system nawigacji, mierzy czas od satelity do odbiornika, jest bardzo częstym elementem wyposażenia samochodu. Pierwotnie zakładano go by uniknąć kradzieży samochodu, a jeśli już dochodziło do takiej sytuacja o zlokalizowanie gdzie znajduje się ów łup. Dzisiaj GPS ma szersze zastosowanie, przede wszystkim w firmach posiadających floty samochodowe będące głównym narzędziem pracy.

Każdy z pracowników powinien być poinformowany o fakcie, że w samochodzie, który użytkuje jest zainstalowane takie urządzenie w innym przypadku jest to poza prawem i może być karane, jeśli pracownik będzie chciał dochodzić swoich praw. Jaki jest cel wyposażania samochodu w GPS poza chęcią uniknięcia kradzieży? Właściciele samochodów służbowych chcą ustrzec siebie przed ewentualnymi oszustwami, dzięki GPS-owi są w stanie sprawdzić, w jakim miejscu jest pracownik, jakie jest zużycie paliwa oraz z jaką prędkością porusza się samochód. Poza ograniczonym zaufaniem, jeśli tak to można ująć dochodzi jeszcze aspekt bezpieczeństwa, który działa również na korzyść korzystającego z pojazdu.

W jaki sposób lokalizowany jest samochód GPS? Poprzez centralę, do której wysyłane są informacja, w jakim położeniu geograficznym znajduje się pojazd informacje te mogą być odczytywane z perspektywy komputera, ale coraz częściej również smartfona. Wiele firm oferuje usługi sprzedaży oraz montażu GPS-a dodatkowo również monitoring polegający na sprawdzaniu każdego zamontowanego urządzenia oraz sporządzania statystyk i sprawozdań, które dostarczane są do zleceniodawcy..